Knygadvario objektas "BsTB 12 319 Pasakojimas [Kam sodiečiai perka kalendorius?]" >> "Teksto 2004 m. redakcija"

Knygadvaris


NUORODA: http://knygadvaris.lt/fiksacijos.php?FId=11343&OId=8357

PAVADINIMAS: Teksto 2004 m. redakcija

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Liaudiška kalba

TEKSTINIS TURINYS:
1) Pasižiūrėti, kelinta diena kokio mėnesio, kada koki šventė pripuola ir t. t.
2) [Pasižiūrėti,] kokį laiką kalendorius rodo – koki pagada: lytus ar giedra.
3) [Sužinoti] mėnesio bertainius: kada stos jaunas mėnuo. Keravoj po stojimui trečią vakarą, tai moterys avis kerpa, kad vilnos avim greitai ataugtų; pavasaryj, kad jauns mėnuo trijų vakarų, – bulbes sodina, miežius ir kitus javus sėja; sodnuose obeles ir kriaušes čiepij – tai į trečius metus bus ant tų vaisiai, ir t. t. Priešpilnis – to visi saugos, tas viskam kenkia, bet tas tik trumpą laiką: prieš pat pilnaitį dvi tris dienas, ir gana. Pilnaitis – kada saulė paima, po paėmimui tas visaip kaip geras: javams sėti, avims kirpti, rudenyj kiaulienus į gardą uždaryti penėti, skersti peniukšlius, tai lašiniai verdant išsipučia, žlugtą skalbti, drabužiam siūti. Galu mėnesio: visoki medega kirsta tvirtesnė dėl trobų statymo, stulpam ir mietam; krosnis ir kuknias mūrij ir šluosto, kad svirpliai ir tarakonai neįsiveistų. Moterys siuva marškinius ir kitus baltinius, kad utėlės ir blusos į tuos nesimestų. Siūdinas kailinius ir kitus šventadienius drabužius, kad būtų lengvesni ir kandės nekandytų ir t. t.
Tai kalendoriai tam ir tėra reikalingi dėl daugumo sodiečių.
Jauno mėnesio stojimą ir bertainių atmainas sodiečiai iš pamatymo ant dangaus mėnulio nuo savo mažystės pažįsta ir pagal tai savo reikalus taikina. Bet jau dabar įėjo į madą ir kalendorius sav turėti: nusipirko ūkininkas – nusiperk ir jo bernas, o kartais ir piemeniukas. Tai vienuose namuose – trys kalendoriai. Da ir tokių yra, kas viens pats du ir tris kalendorius vieniems metams laiko.
Bet šių 1910 metų „Vilniaus kalendorius“ dėl mėnesio stojimo ir visų bertainių atmainų netikęs, nes į tuos sodiečiai pastebės.

PATEIKĖJAS: Senas sodietis.

FIKSUOTOJAS: Matas Slančiauskas

FIKSAVIMO METAI: 1901-1910

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 319-320
Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 12. Juodoji knyga. Surinko Jonas Basanavičius. Sudarė Kostas Aleksynas. Parengė Kostas Aleksynas, Leonardas Sauka. Įvadą ir paaiškinimus parašė Leonardas Sauka. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2004. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis)

SAUGOMA:
LLTI BR (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bibliotekos rankraštynas) | F 2-434 („Juodosios knygos”), Nr. Mato Slančiausko XII pluoštas

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Atgal