Knygadvario objektas "BsTB 13 111-104 Pasaka AT 159*+665 [Pamirštas karaliaus kardas]" >> "[Pamirštas karaliaus kardas]"

Knygadvaris


NUORODA: http://knygadvaris.lt/fiksacijos.php?FId=7227&OId=4656

PAVADINIMAS: [Pamirštas karaliaus kardas]

ANKSTYVESNĖ FIKSACIJA:
Rankraštinė versija [Pamirštas karaliaus kardas]

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Literatūrinė kalba

TEKSTINIS TURINYS:
Vieną kartą koks studentas išėjęs miškan pasivaikštinėtų ir išgirdęs nelabai toli kasžin ką besivajavojant, trankiai besibarant. Jis par tankynes ir priėjęs arčiau, žiūriąs – levas, sakals ir skruzdė apie beržą sustoję ir ginčijąsis. Viens sakąs: „Mana beržas“, antras – „Mana“, trečias – „Mana beržas“. Jiems ten besiginčijant, ir pamatę šį bestoviantį ir besiklausantį – tuoj šaukią ir šį eit artyn. Kaip tiktai jis priėjęs, tuoj visi trys ėmę jo prašyt, kad padalintų jiems tą medį. Šis tuoj jiems teip ir padalinęs: levui – kelms ir šaknys, skruzdėlei – liemuo, sakalui – viršūnė ir šakos. Toks padalinimas visiems patikęs, todėlei jie jam davę po tokią laimę: kad jis norėsiąs, galėsiąs į levą, sakalą ir skruzdę pasiversti. Tas stu­den­tas, išmėgint norėdamas, ar tikrai jam prižadėta, tuojaus bandė ir pasivertė į levą, paskum – į sakalą ir skruzdę. Tokias dovanas turėdamas, jis kareivijon pasidavęs.
Kartą karalius, karėn toli nukeliavęs, užsimiršo paimti kardą. Jis žadėjo tam, kurs viena nakčia galėtų tą atnešt, pusę karalystės ir dukterį. Apsiėmęs tai pargabenti, jis, vietomis pasivertęs į levą, bėgo, kur bėgt negalėjo, sakalu lėkė ir parnešė tą kardą, o už tai vėliaus gavo to karaliaus dukterį.

PATEIKĖJAS: Mateušas Tadeušas Slančiauskas (tėvas)

FIKSUOTOJAS: Matas Slančiauskas

FIKSAVIMO AMŽIUS: 19-20

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Trumpaičiai, k., Rudiškių sen., Joniškio r. sav., Šiaulių apskr., Lietuvos Respublika

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas
P.111. Nr. 104. J. Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 13. Levas lietuvių pasakose ir dainose : [studija]. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis.)

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, Nr. 92

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Atgal