Knygadvario objektas "BsTB 11 431 Žaidimas [Jeruzalimo miestan]" >> "Žaidimas, tekstas redaguotas 2002"

Knygadvaris


NUORODA: http://knygadvaris.lt/fiksacijos.php?FId=8712&OId=5918

PAVADINIMAS: Žaidimas, tekstas redaguotas 2002

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
ŽAIDIMAS

KAS PAŽĮSTA ŠITĄ ŽAIDIMĄ?

Man dar kūdikiu esant teko ne kartą Ožkabaliuose keliaut „Jeruzalimo miestan“, kurio paveikslėlį – geriau sakant, pleną – čia paduodu:

[brėžinys: nuskenuoti]

Buvo tai kreida ant suolo, stalo, durų, kokios lentos piešiamas žaislo pavidalas, kurį kiti ir „Razolimu“ vadindavo. Nesenai patyriau, šitas „Jeruzalimo miestas“ esąs ir dabar Bartininkų apylinkėje vaikams pažįstamas.
Vietoje prie a tai „miesto“ vartai, per kuriuos intėjus reikėdavo, pirštu arba kokiu šipuliuku „ūlyčiomis“ vadžiojant, tolyn eiti iki b ir paskui laukan atgalios pro vartus išeiti. Kas toje kelionėje nepaklysdavo ir sveikas gyvas atgal sugrįždavo, tas gaudavo nuo kito vaiko kokį riešutą, obuolį arba kokį skatiką, kurie kai kada pačiame mieste pas b būdavo padedami. Rateliais paženklintos vietos yra tai šuliniai, kuriuose keleivis ištroškęs galėdavo atsigerti. Jų kai kada būdavo kiekviename kampe po vieną, taip pat iš viso keturi, bet tarpais ir be jų visiškai apsieidavo. Taip pat ir „ūlyčių“ galėdavo būti kur kas daugiau, o patsai „miesto“ plenas būdavo arba keturkampis, arba apskritas.
Man būtų labai malonu – vienam mokslo dalykėliui – susekus, kokiose vietose šitas žaidimas Lietuvoje dar yra žinomas ir kokiais vardais vadinamas? Kiek sulig šiol sužinojau iš p. Al. Jurašaičio, jis iš savo kūdikystės metų gerai atsimenąs čia paduodamąjį paveikslėlį, kurį Tryškiuose, Telšių ap., vadindavę „dvaru“ ir jį ant žemės (smilčių ir t. t.) darydavę. Nudrožtą apvalainiai pailgą medžio gabalą – „kiaulę“ – varydavę kuciais „dvaran“, o patsai žaidimas vadinęsis „Varyt kiaulę į dvarą“. Kam pasisekdavę ūlyčiomis laimingai nuristi „kiaulę“ iki b, tas laimėdavęs kokį guziką, riešutą, obuolį ir t. t.
Aš prašau visų tų skaitytojų, kurie žinotų ką apie paduotąją čia figūrą, man pranešti (Vilnius, Lydos gatv. Nr. 7), paminint vietas, kur tas žaidimas žinomas ir kokiuo vardu jis vadinamas, kaip lygiai atsiųsti jiems pažįstamąjį to „miesto“ ar „dvaro“ piešinėlį.

PATEIKĖJAS: Jonas Basanavičius

FIKSUOTOJAS: Jonas Basanavičius

FIKSAVIMO AMŽIUS: 20

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: Iš vaikystės prisiminimų užrašė J. Basanavičius.

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 431
Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 11. Įvairi tautosaka iš rinkinių. Surinko Jonas Basanavičius. Sudarė Kostas Aleksynas. Parengė Kostas Aleksynas, Leonardas Sauka. Įvadą ir paaiškinimus parašė Leonardas Sauka. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2002. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis.)

SKELBTA LEIDINYJE:, P. 1, Nr. 62
Laikraštis „Viltis", 1910 birželio 2(15), nr. 62, p.1.

SAUGOMA:
LLTI BR (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bibliotekos rankraštynas), Nr. LLTI BR F 22-1365

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

PASTABOS: L. Saukos pastaba: Žinių apie šį žaidimą buvo gauta iš J. Basanavičiaus straipsnelyje minimo A. Jurašaičio ir kitų žmonių. „Varyt kiaulę į dvarą – varo keiniais (kuciais) pailgas iš alksnio nudrožtas apvalainai pailgas [piešinukas] – kiaulė, ir kas gerai įvairo, tai laimi (guziką, riešutą etc.). Dvarą ant žemės (smilčių, pievos) įrėžia. (Jurašaitis, kil. iš Tryškių, Šiaulių pav.) Vlad. Galkauskis iš Getkančių k., Pagramančio prp., Raseinių pav., pirm kokių 30 m. matęs Žemaitijoj apie Šilalę, Plungę vaikus riešutais tokioje figūroje žaidžiant. P. Klimaitis apie 1894–5 Sintautuose mokydamasis žaidęs šitą. Apie Klaipėdą (Kaitiniuos, Trušiliuos [Triušiliuos?] ir k.) šita figūra pažįstama ir vadinosi „Į girią važiuot“. Ansas Bruožis apie 1888 m. žaidęs Trušilių mokykloje, Klaipėdos valsč.“ Be to, šiame rankraštyje yra: „brėžinys iš Chantre. Mission en Capuadoce. Paris, pl. XXIV“; piešinys (labirintas) „ant lentinių tvorų graik. machalos Varnoje; Tutrakane ant Dunojaus kranto ant karčemos durų“.

Atgal