NUORODA: http://knygadvaris.lt/fiksacijos.php?FId=6288&OId=3964 PAVADINIMAS: [Jonas galijotas] DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys FIKSACIJOS TIPAS: Nuorašas STILIUS: Liaudiška kalba Literatūrinė kalba TEKSTINIS TURINYS: Vienoje pasakoje, kurią Ign. Augustinaitis iš Liutkūnų nog Raf. Romeikos iš Šiaulių užrašė, dasižinom apė tūlą „Joną galijotą“, kurs, ant kaktos užsirašęs „šimtą muša“, išėjo in svietą. Beeidamas jis pateko tūlo karaliaus rankosna, kurs jį, su dviem šimtais „kazokų“ suėmęs, namon parsigabeno ir jį vaišino. Ale, ilgai jį bešeriant, atsipyko karaliui, ir jis galijotui tarė:
– Už miesto yra didi ir labai tanki anžalinė, kurioje yra daug labai piktų levų. Jei tu juos išmuši, tai aš tav duosiu pusę karalystės ir priimsiu už žentą.
Jonas prižadėjo per naktį išmušti visus ir ant rytojaus prašė, kad atvažiuotų karaliaus tarnas parvežtų namon į miestą. Naktis buvo šviesi, nes labai švietė mėnesiena. Kaip tik levai išgirdo, kad Jonas ateina, kad puola ant jo visi! Jonas, nebežinodamas, ką daryti, pradėjo bėgti miesto linkui, levai – vytis. Jonas, pribėgęs upę, įšoka į medį, o levai, pamatę ant vandens jo šešėlį, kad puola į upę, iš kurios jau nebeišlipo. Jonas, išlipęs iš medžio, ištraukė levus ir užvoliojo ant galvų akmenus, kad matytų, jog jis užmušo. Ryto kaip atvažiavo karaliaus tarnas, Jonas sudėjo levus į vežimą ir parvažiavo namon į miestą ir t. t.
PATEIKĖJAS: Rapolas Romeika FIKSUOTOJAS: Ignatas-Stanislovaitis Augustinavičius FIKSAVIMO AMŽIUS: 19-20 IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Šiauliai, m., , Šiaulių m. sav., Šiaulių apskr., Lietuvos Respublika SKELBTA LEIDINYJE: Leidinio aprašas P. 35-36. Nr. 10. J. Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 13. Levas lietuvių pasakose ir dainose : [studija]. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis.) SAUGOMA: LMD (Lietuvių mokslo draugijos fondai Lietuvių tautosakos rankraštyne Lietuvių literatūros ir tautosakos institute) | I 301, Nr. 35 ©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas ©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas Atgal |