Knygadvario objektas
NUORODA: http://knygadvaris.lt/objektas.php?OId=3898 PAVADINIMAS: BsTB 8 466-276 Pasaka AT 930+461 [Viso svieto bagočius ir klebono vaikas] PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 8 tomas Ožkabalių pasakos ir sakmės. Surinko Jonas Basanavičius.
Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2001.
Knygoje skelbiama medžiaga iš stambaus rankraštinio pasakų ir sakmių rinkinio, priklausančio Lietuvių mokslo draugijos fondui ir laikomo Lietuvių tautosakos rankraštyne. Tai didžiausios apimties pasakojamosios tautosakos tekstų pluoštas, atsiradęs per J. Basanavičiaus organizuotą pasakų rinkimo vajų XIX–XX amžių sandūroje ir likęs nepaskelbtas. Jame esančią medžiagą sukaupė, kaip ir dalį „Lietuviškų pasakų įvairių“ trečio tomo ir visą ketvirtą tomą, Jono brolis Vincas Basanavičius. Knygoje skaitytojams pateikiama 280 pasakų ir sakmių, užrašytų 1901–1906 m. (vienas tekstas – 1894 m.). Beveik visa medžiaga rinkta Ožkabaliuose – brolių Basanavičių gimtinėje, tik keliolika tekstų užrašyta gretimame Bartninkų kaime. Didžiąją medžiagos dalį – 205 vienetus – sudaro pasakos, daugiau kaip pusė jų – stebuklinės pasakos. Užrašytos 63 senaisiais tikėjimais pagrįstos sakmės. Greta populiarių siužetų pasakų ir sakmių į rinkinį pateko ir gana retų kūrinių. Vienas kitas tekstas galėjo būti žinomas ne iš žodinės tradicijos, o tiesiog išverstas iš rašytinio šaltinio.
Leonardas Sauka knygos įvade „Užsigulėjęs Ožkabalių pasakojamosios tautosakos rinkinys“ įvertina šio nepelnytai rankraštyne užsigulėjusio rinkinio medžiagą, apibendrintai pabrėždamas, kad ji „ praplės skaitytojų supratimą apie Ožkabalių apylinkėse gyvavusį pasakojimo meną, suteiks ne vieną smagią akimirką pasigėrėti gražiais kūriniais“.
„Jono Basanavičiaus tautosakos bibliotekos“ aštuntą tomą parengė, skelbiamos medžiagos tekstologinio parengimo principus aptarė Kostas Aleksynas. Paaiškinimus parašė, tekstų rodyklę sudarė Leonardas Sauka.
Tekstus „Aruoduose“ adaptavo, aprašė ir komentavo dr. Jūratė Šlekonytė, dr. Edita Korzonaitė 2009 metais pagal Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir Matematikos ir informatikos instituto bendrą projektą „Skaitmeninė Jono Basanavičiaus lietuvių tautosakos biblioteka (LieTa)“ (2008–2010, vadovė dr. Jūratė Šlekonytė). Asmenis „Aruodų“ Personalijų banke identifikavo ir aprašė Andželika Jakubynienė. Projektą parėmė Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas.
ANOTACIJA: Pasaulio turtuolis (bagočius) turėjo dukrą. Vyras priėmė nakvoti senuką. Naktį duktė girdėjo, kaip senukas skyrė gimusiam vargšo sūnui turtuolio turtus. Duktė papasakojo tėvui, šis sužinojo, kur gimė berniukas ir paprašė vargšo atiduoti vaiką. Jis atidavė, turtuolis užkasė vaiką sniege. Dvaro darbininkai (dvarokai) rado vaiką, ponas paėmė jį ir įkišo po ledu. Mergos skalbė eketėje, paėmė vaiką ir nunešė klebonui. Šis pakrikštijo ir užaugino. Klebonas suruošė puotą, pakvietė turtuolį. Kai jis sužinojo, kad berniukas liko gyvas, paprašė klebono, kad leistų sūnų nunešti laišką. Vaikinas priėjo namus, prašėsi nakvynės. Šeimininkai papasakojo, kad obelis neveda vaisių, neteka vyno upė, pradingo duktė ir paprašė, kad praneštų, jei ką sužinos. Vaikinas priėjo dvarą, kur rado merginą. Ši įspėjo, kad parlėks slibinas ir jį sudraskys. Vaikinas paklausė panos apie obelį, upę, dingusią merginą. Pana iš slibino sužinojo atsakymus. Jis pasakė, kad dabar tas laikas, kai ištarus žodžius, galima paversti akmeniu. Vaikinas pasakė tuos žodžius, slibinas virto akmeniu. Eidamas namo vaikinas sutiko senuką, kuris parašė laišką turtuoliui. Vaikinas pasakė dvarų šeimininkams, ką daryti su obelimi ir upe. Turtuolis, perskaitęs laišką, pasikorė. Klebonas sutuokė vaikiną su turtuolio dukterimi. TURINYS: [Viso svieto bagočius ir klebono vaikas] Rankraštinė versija [Viso svieto bagočius ir klebono vaikas]
MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS TIPOLOGIJA: PASAKA: AT 930, Pakeistas laiškas, [124; 35] TIPOLOGIJA: PASAKA: AT 461, Trys plaukai iš velnio barzdos, [11; 40] Atgal |