Knygadvario objektas
NUORODA: http://knygadvaris.lt/objektas.php?OId=4387 PAVADINIMAS: BsTB 13 83-75 Pasaka AT 118+275 [Arklys, ežys ir levas] PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 13 tomas Jonas Basanavičius. Levas lietuvių pasakose ir dainose.
Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2004
Tai pirmoji stambi lietuvių folkloristikos studija. Pradinius vienuolika jos skirsnių J. Basanavičius paskelbė 1907 metais ką tik pradėjusioje eiti jo tvarkomoje „Lietuvių tautoje“. Papildyta dar tiek pat skirsnių, ji 1919 m. buvo išleista atskira knyga. Pirmojoje dalyje pateikiama medžiaga – pasakojamosios tautosakos tekstai, lietuvių kalbos duomenys, tautodailės pavyzdžiai. Antrąją dalį sudaro J. Basanavičiaus atlikti tyrinėjimai, kitų tautų folkloro, mitologijos duomenys, istorinės bei kultūrinės įžvalgos, susijusios su nagrinėjama problema, cituojama daugybė lietuvių liaudies dainų.
Ši knyga – tai J. Basanavičiaus pastangos atskleisti, koks įvairus yra liūto paveikslas lietuvių tautosakoje ir kodėl šis tolimų kraštų gyvūnas taip dažnai joje minimas. „Tai įspūdingas, didžiulis lyginamasis lietuvių pasakų tyrinėjimas <...>. Nors jis ir su trakų-frigų teorijos prieskoniais, bet tokio darbo nėra buvę iki J. Basanavičiaus ir nėra iki šiol“ (Leonardas Sauka).
„Jono Basanavičiaus tautosakos bibliotekos“ tryliktą tomą parengė Kostas Aleksynas. Įvadą ir paaiškinimus parašė Leonardas Sauka. Tekstologinio parengimo aspektus aptarė Kostas Aleksynas, žodynėlį sudarė Vitas Agurkis.
Tekstus „Aruoduose“ adaptavo, aprašė ir komentavo dr. Edita Korzonaitė ir dr. Jūratė Šlekonytė 2009 metais pagal Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir Matematikos ir informatikos instituto bendrą projektą „Skaitmeninė Jono Basanavičiaus lietuvių tautosakos biblioteka (LieTa)“ (2008–2010, vadovė dr. Jūratė Šlekonytė). Asmenis „Aruodų“ Personalijų banke identifikavo ir aprašė Andželika Jakubynienė. Projektą parėmė Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas.
ANOTACIJA: Kai arklys paseno, šeimininkas norėjo užmušti jį. Arklys paprašė šeimininko, kad pakaustytų jį ir išėjo į pagirį. Sutiktam liūtui arklys prisistatė Arklevičiumi. Liūtas suspaudė akmenį, arklys spyrė į akmenį - pasirodė kibirkštys. Liūtas pripažino, kad arkliui daugiau tinka būti karaliumi. Liūtas pasakė vilkui apie naująjį karalių ir pakėlė jį, kad šis pamatytų arklį. Liūtas numetė vilką ant kelmo, sutrupino jam kaulus. Liūtas užlipo ant ežio, pasiūlė jam lenktyniauti. Ežys įsikabino liūtui į uodegą. Kai liūtas atsisuko, ežys nuslydo nuo uodegos ir pasakė, kad jis pasivijo. Nusiminęs liūtas pasakė, kad mes Lenkų karalystę. TURINYS: [Arklys, ežys ir levas] Rankraštinė versija [Arklys, ežys ir levas]
MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | PASAKOS APIE GYVŪNUS TIPOLOGIJA: PASAKA: AT 118, Liūtas išsigąsta arklio, [36; 5] TIPOLOGIJA: PASAKA: AT 275, Lapės ir vėžio lenktynės, [6; 3] Atgal |