Knygadvario objektas
NUORODA: http://knygadvaris.lt/objektas.php?OId=7004 PAVADINIMAS: BsTB 3 186-88 Pasaka AT 900 – Apė karaliaus sūnų, kurs karalaitę prigavo ir ją vedė PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas Į trečią „Lietuviškų pasakų įvairių“ knygą sudėtos pasakos – beveik vien iš buvusios Suvalkų gubernijos. Nauja knygoje tai, kad dauguma tekstų skelbiama iš rankraščių, be to, dažniau nurodomos pasakotojų pavardės: jų čia maždaug 50. Pasakas užrašė bene 17 asmenų. Tarp jų – literatas ir visuomenės veikėjas Stasys Matulaitis, knygai pateikęs Liudvinave (prie Kalvarijos) užrašytus 8 tekstus, tiek pat tekstų Pilviškiuose užrašė ir poetas kunigas Jonas Žilinskas-Žilius. Kur kas didesnis pasakų pluoštas gautas iš literato Kosto Stikliaus. J. Basanavičiui talkino ir iš Tėvynės išvykę lietuviai. Antai knygoje – net 38 tekstai, užrašyti Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenusio Juozo Kovo (tikroji pavardė – bene Čepukaitis), 18 tekstų atsiųsta iš Anglijos Prano Eidukaičio. Bet daugiausia – 82 pasakojamosios tautosakos kūrinius, skelbiamus knygoje, užrašė J. Basanavičiaus brolis Vincas gimtuosiuose Ožkabaliuose ir artimuose kaimuose.
Visa į knygą sudėta medžiaga rodo, kad Suvalkijoje XIX a. antroje pusėje ir XX a. pradžioje dar buvo gyvos ir stiprios pasakojamosios tautosakos tradicijos. Siužetai pasakotojų repertuare beveik nesikartoja. O knygoje skelbtas „Eglės žalčių karalienės“ variantas buvo panaudotas Jono Jablonskio formuojant chrestomatinį šio garsiojo kūrinio tekstą.
„Jono Basanavičiaus tautosakos bibliotekos“ trečią tomą parengė, skelbiamos medžiagos tekstologinio parengimo principus aptarė ir žodynėlį sudarė Kostas Aleksynas. Įvadą „Trečiasis tomas – Suvalkijos pasakoms“ ir paaiškinimus, nurodančius skelbiamos medžiagos vietą nacionaliniuose bei tarptautiniuose kataloguose, aptariančius jos gyvavimą Lietuvoje ir paplitimą kitose pasaulio tautose, taip pat pateikiančius kitus folkloristinius duomenis, parašė Leonardas Sauka.
Tekstus „Aruoduose“ adaptavo, aprašė ir komentavo Jurgita Dambrauskaitė, dr. Dovilė Kulakauskienė 2010 metais pagal Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir VU Matematikos ir informatikos instituto bendrą projektą „Skaitmeninė Jono Basanavičiaus lietuvių tautosakos biblioteka (LieTa)“ (2008–2010, vadovė dr. Jūratė Šlekonytė). Asmenis „Aruodų“ Personalijų banke identifikavo ir aprašė Andželika Jakubynienė. Projektą parėmė Lietuvos mokslo taryba (sutarties nr. PMK-04/2010).
ANOTACIJA: Karaliaus sūnus sugalvojo vesti. Sužinojo, kad vienoj karalystėj yra labai graži karalaitė, tad parašė jai laišką, jog nori ją vesti. Toji karalaitė atrašė, kad jis jai tiek svarbus kaip purvas po kojom. Karalaitis buvo labai gudrus, išmanė sodininkystę. Pasidarė tris obuolius, vieną sidabro, kitą aukso, trečią deimanto ir iškeliavo į karalystę, kur gyveno toji karalaitė. Nuėjęs pasiprašė darbo pas karalių sode. Karalaitė vaikščiodama su tarnaitėmis pamatė, kaip sodininkas žaidžia su savo sidabriniu obuoliu. Karalaitė siuntė tarnaitę, kad nupirktų obuolį, bet sodininkas už obuolį prašė, kad tarnaitė ateitų naktį į jo namus. Tarnaitė nuėjo ir ryte parsinešė obuolį. Kitą dieną sodininkas žaidžia su aukso obuoliu. Ėjo kita tarnaitė ir vėl kaip pirmoji turėjo pasilikti pas sodininką per naktį. Trečią dieną sodininkas jau liepė pačiai karalaitei pernakvoti pas jį už deimanto obuolį. Paskui sodininkas sugalvojo iškeliauti kitur, o karalaitė nenorėjo jo išleisti, kad nepaskelbtų, kaip jos už obuolius jam atsilygino. Pasikvietė jį atsisveikinant gerti arbatos, nuo kurios sodininkas turėjo užmigti, o tada būtų išmestas per langą. Bet sodininkas jai nematant sukeitė puodelius ir užmigo pati karalaitė. Tas tuomet ją į lovą. Atsibudus ryte karalaitė jau nebeturinti kur dingti, eisianti su juo. Karalaitis keliavo savo karalystėn, o karalaitę visaip išbandė: liepė pardavinėti degtinę, puodus, paskui įdarbino virėja. Galų gale prisipažino, kas toks esąs ir iškėlė puikias vestuves. TURINYS: Teksto 1997 m. redakcija
MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS TIPOLOGIJA: PASAKA: AT 900, Karalius strazdabarzdis, [39; 3] Atgal |