Knygadvario objektas
NUORODA: http://knygadvaris.lt/objektas.php?OId=7125 PAVADINIMAS: BsTB 4 107-39 Pasaka AT 402 – Apė vieną karaliūną ir prakeiktą paną PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas Visas 233 šios knygos pasakas ir kitų žanrų kūrinius Ožkabalių ir Batrninkų apylinkėse surinko Jono Basanavičiaus brolis Vincas. Daugelio čia skelbiamų pasakų siužetai žinomi iš ankstesnių „Lietuviškų pasakų įvairių“ knygų. Kita vertus, esama pasakų-legendų, novelių ir kvailo velnio pasakų, kurių ankstesniuose šio leidinio tomuose nebuvo.
„Jono Basanavičiaus tautosakos bibliotekos“ ketvirtą tomą parengė, skelbiamos medžiagos tekstologinio parengimo principus aptarė ir žodynėlį sudarė Kostas Aleksynas. Minėtą įvadą, paaiškinimus, nurodančius skelbiamos medžiagos vietą nacionaliniuose bei tarptautiniuose kataloguose, aptariančius jos gyvavimą Lietuvoje ir paplitimą kitose pasaulio tautose, taip pat pateikiančius kitus folkloristinius duomenis, parašė ir „Lietuviškų pasakų įvairių“ tekstų, spausdintų visose keturiose knygose, rodyklę sudarė Leonardas Sauka.
Tekstus „Aruoduose“ adaptavo, aprašė ir komentavo Inga Nėnienė, dr. Dovilė Kulakauskienė 2010 metais pagal Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir VU Matematikos ir informatikos instituto bendrą projektą „Skaitmeninė Jono Basanavičiaus lietuvių tautosakos biblioteka (LieTa)“ (2008–2010, vadovė dr. Jūratė Šlekonytė). Asmenis „Aruodų“ Personalijų banke identifikavo ir aprašė Andželika Jakubynienė. Projektą parėmė Lietuvos mokslo taryba (sutarties nr. PMK-04/2010).
ANOTACIJA: Karalius sugalvojo visus tris savo sūnus vienu metu apvesdinti. Jis šausiąs, o sūnūs turės joti paskui kulką, o ta, kuri kulką paims, taps jo sūnaus žmona. Pirmasis sūnus parsivežė negražią, raupuotą karalaitę, antrajam taip pat teko karaliaus dukra, tik gražesnė. Trečiojo sūnaus kulką pagavo varlė. Naktį toji varlė virsdavo labai gražia mergina, todėl karalaitis, nenorėdamas su ja skirtis, sudegino varlės odą. Bet mergina dingo. Karalaitis, norėdamas ją susigrąžinti, pasiimdavo laišką, nusikaldavo geležinius batus, krepšį, geležinę bandelę, ir eidavo ieškoti savo nuotakos paeiliui pas tris jos seseris, kol pagaliau nuotaką rado. Toji karalaitė buvo prakeikta dar negimusi, jei jos oda nebūtų sudeginta, ji po sutuoktuvių buvo virtusi mergina visam laikui. TURINYS: Teksto 1998 m. redakcija
MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS TIPOLOGIJA: PASAKA: AT 402, Varlė (pelė) nuotaka, [109; 7] Atgal |