Knygadvario objektas
NUORODA: http://knygadvaris.lt/objektas.php?OId=7391 PAVADINIMAS: BsTB 4 467-217 Pasaka AT 961 – Apė vieną žmogų, jo šunį ir žmogžudį
PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas Visas 233 šios knygos pasakas ir kitų žanrų kūrinius Ožkabalių ir Batrninkų apylinkėse surinko Jono Basanavičiaus brolis Vincas. Daugelio čia skelbiamų pasakų siužetai žinomi iš ankstesnių „Lietuviškų pasakų įvairių“ knygų. Kita vertus, esama pasakų-legendų, novelių ir kvailo velnio pasakų, kurių ankstesniuose šio leidinio tomuose nebuvo.
„Jono Basanavičiaus tautosakos bibliotekos“ ketvirtą tomą parengė, skelbiamos medžiagos tekstologinio parengimo principus aptarė ir žodynėlį sudarė Kostas Aleksynas. Minėtą įvadą, paaiškinimus, nurodančius skelbiamos medžiagos vietą nacionaliniuose bei tarptautiniuose kataloguose, aptariančius jos gyvavimą Lietuvoje ir paplitimą kitose pasaulio tautose, taip pat pateikiančius kitus folkloristinius duomenis, parašė ir „Lietuviškų pasakų įvairių“ tekstų, spausdintų visose keturiose knygose, rodyklę sudarė Leonardas Sauka.
Tekstus „Aruoduose“ adaptavo, aprašė ir komentavo Inga Nėnienė, dr. Dovilė Kulakauskienė 2010 metais pagal Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir VU Matematikos ir informatikos instituto bendrą projektą „Skaitmeninė Jono Basanavičiaus lietuvių tautosakos biblioteka (LieTa)“ (2008–2010, vadovė dr. Jūratė Šlekonytė). Asmenis „Aruodų“ Personalijų banke identifikavo ir aprašė Andželika Jakubynienė. Projektą parėmė Lietuvos mokslo taryba (sutarties nr. PMK-04/2010).
ANOTACIJA: Vienas žmogus turėjo labai bjauraus būdo šunį. Kartą, kai turėjo išvykti į kelionę, šunį uždarė namuose, bet vos tik pats išėjo, jo šuo išdaužė langą ir atbėgo pas savo šeimininką. Po kelionės grįžtant namo, vyrui su šunimi teko nakvoti girioje. Jiems besėdint, atėjo žmogžudys ir abu pradėjo grumtis. Šuo taipogi gynė savo šeimininką – stipriai kando tam į kojas, o tada šeimininkas, paėmęs žmogžudžio lazdą, primušė jį ir, paėmęs lauže įkaitintą skiltuvą, išdegino ant pilvo žymę. Po daugelio metų tas žmogžudys ubagaudamas atėjo į to vyro sodybą ir joje apsinakvojo. Vakare jis paprašė daiktų tabakui susitrinti. Šeimininkai davė jam čerpę ir buvusią žmogžudžio lazdą. Ubagas trynė tabaką ir labai jau meiliai į tą lazdą žiūrėjo. Kitą dieną žmogus ant ubago pilvo pamatė išdegintą skiltuvo žymę, jį pažino, o kai jis išėjo, sudaužė tuščiavidurį lazdos galvą ir joje rado paslėtus žmogžudžio pinigus.
MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS TIPOLOGIJA: PASAKA: AT 961, Plėšiko pinigai lazdoje, [15] Atgal |